Музиката онлайн: музикантите трябва да плащат

05-03-2020

Стрийминг гигантът Spotify иска от звукозаписните компании и от изпълнителите да плащат, за да рекламират песните си в приложението. Аргументът? Така ще достигнат до нови фенове и ще увеличат популярността си.

Стигнахме и дотам – от музикантите да се иска да плащат, за да се слуша музиката им. Това положение окончателно преобръща представите за творците, оценката на труда им, взаимоотношението им със слушателите.

Новият ход на Spotify предизвика остри дебати, защото усложнява по-мащабните преговори относно дългосрочни музикални права между Spotify и звукозаписните компании. Фирмата вече въведе един инструмент, наречен „Marquee”, и готви втори, според „хора с познания по въпроса”, цитирани от Блумбърг.

Spotify даже вече е убедил неколцина изпълнители да използват „Marquee”, който по същество изпраща известия на слушателите, когато даден изпълнител издаде нова песен или албум. Сред участниците в това ново начинание са Джъстин Бийбър и Лил Уейн. Това е ситуация, която Spotify нарича „двупосочен пазар” и за фирмата е важно да кешира тази връзка между певците и феновете.

Това не е изненадващо. Компанията е под натиск от инвеститорите да увеличи рекламните продажби и да докаже, че може да носи печалба. Макар че основният поточен бизнес на Spotify е генерирал продажби от 6,1 милиарда долара миналата година – благодарение на повече от 120 милиона платени потребители, компанията продължава да губи пари, тъй като по-голямата част от приходите й отиват при музикалната индустрия под формата на възнаграждения.
Увеличаването на продажбите на реклами обаче се оказа трудно. Spotify има повече от 270 милиона потребители, но е генерирал 678 милиона долара приходи от реклама през миналата година. А такава сума е доста по-малко от това, което Twitter изкарва на тримесечие. „Те се извиняват за недоброто представяне на бизнеса си с реклами”, казва Марк Мълиган, секторен анализатор в Midia Research.

Затова компанията е определила два приоритета за засилване на рекламния бизнес: подкастите и „двупосочния пазар”. И двете са дългосрочни залози. Навярно обаче второто има повече шансове да донесе по-скорошни дивиденти.

Подходът на Spotify с „двупосочния пазар” не е новост и се променя през годините. Първоначално компанията предложи някои инструменти и услуги на музикантите и независимите звукозаписни компании, за да им помогне да се откроят в този музикален свят, доминиран от големите „лейбъли”.

Първите опити бяха проведени с популярни изпълнители и им позволяваха да качват песни директно в Spotify. Това вбеси Universal Music, Warner Music и Sony Music Entertainment – основните доставчици на компанията. Spotify бързо отмени програмата.

Сега новото решение е платената промоция – „лейбълите” трябва да плащат, за да популяризират своите изпълнители. Spotify вмъква спонсорирани песни в плейлистите на слушателите. Освен това с Marquee артистите или техните издатели могат да платят (минимум 5000 долара), за да бъдат уведомени феновете им, когато се появи ново изпълнение.

Редица малки звукозаписни компании вече използват новата „екстра”. Не е само Spotify. YouTube има подобен продукт, наречен „Premieres”, от 2018 г.

 

Източник: TechNews

viber


Обменни курсове на БНБ за днес 14-12-2024

  • euro 1 EUR = 1.95583 BGN
  • usd 1 USD = 1.85951 BGN
  • gbp 1 GBP = 2.3552 BGN
  • chf 1 CHF = 2.084 BGN



BulNews.net - Новините от България и света - факти и събития.

© 2024 BulNews.Net