02-08-2026

Мигрантската криза в испанския анклав Сеута стигна и до Брюксел. Ирландското председателство на Съвета на Европейския съюз свиква извънредна видеоконференция на министрите на вътрешните работи, след като 22 държави членки изпратиха писмо с искане за спешна реакция.
В него страните предупреждават, че няма как да бъдат допуснати неконтролирани масови преминавания и предложиха временен вътрешен граничен контрол.
От своя страна Мадрид започна строителство на 500 метрова плаваща преграда по морската граница между Сеута и Мароко.
В четвъртък в Сеута имаше хаотични сцени, тъй като граничният контрол в северноафриканския анклав очевидно се срина. Но на пресконференция в събота вътрешният министър на Испания Фернандо Гранде-Марласка каза пред репортери, че ситуацията в Сеута почти се е върнала към нормалното.
1 EUR = 1.95583 BGN
© 2026 BulNews.Net