Федерер спечели за осми път турнира в Базел

30-10-2017

Роджър Федерер спечели за рекорден осми път домашния си турнир в швейцарския град Базел с награден фонд 1,83 милиона евро.
Поставеният под номер 1 Федерер се наложи над четвъртия в схемата Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина) с 6:7(5), 6:4, 6:3 след малко повече от два часа и половина игра.
Така 36-годишният швейцарец спечели седми трофей за сезона и 95-и в кариерата си, с което измести от второто място във вечната ранглиста чеха Иван Лендъл, който има 94. Лидер в класацията в Оупън ерата е Джими Конърс (САЩ) със 109.
Федерер пропиля на два пъти пробив аванс, като дори сервираше за сета при 5:4. В последвалия тайбрек той поведе с 3:0 точки, но след това Дел Потро взе шест поредни разигравания и стигна до обрат.
Швейцарецът изравни резултата с единствен пробив в десетия гейм на втората част.
Решаващият трети сет започна в брейк за Дел Потро, но последва серия от четири поредни гейма за Федерер и след това представителят на домакините удържа предимството си.
Така швейцарецът взе реванш срещу южноамериканския си съперник за загубите в три сета на финалите на турнира през 2012 и 2013 година.