Българските гимнастички спечелиха шест медала в Баку

24-04-2023

Шест медала спечелиха българските гимнастички във финалите на уредите в индивидуалната надпревара на световната купа по художествена гимнастика в Баку (Азербайзджан).

Стилияна Николова извоюва титлите във финалите с обръч, бухалки и лента. Ева Брезалиева пъс се  поздрави със сребърни оценки във финалите с топка и с пента и с бронз в този с обръч.

Николова, която през вчерашния ден стана шампионка в многобоя, получи 34.650 точки с обръч, а Брезалиева беше оценена с 33.550 точки. И двете изиграха мощни своите композиции, а за Брезалиева това е също второ отличие след бронза в многобоя. Сребърният орден на този апарат завоюва международната първенец от София 2022 София Рафаели от Италия с 34.400 точки.

В осъществяванията с топка Брезалиева извоюва сребро, а Николова остана осма след груби неточности. След мощна и постоянна игра Ева Брезалиева получи оценка от 32.950 точки и се подреди на втората позиция. Стилияна Николова с апарат отвън терена и други грешки остана последна с резултат от 28.700 точки. Златен орден за Дария Варфоломеев от Германия с 33.150 точки, а представителка на Узбекистан Тахмина Икромова се подреди трета с  31.800.

Във финала с бухалки Николова още веднъж стана шампионка с безапелационното  34.150 точки. Втора и трета са надлежно Виктория Оноприенко (Украйна) с 32.650 точки и Дария Варфоломеев с 32.550. Ева Брезалиева имаше грешки и остана пета с 31.650 точки.

В последния край, този с лента, още веднъж двете българки се качиха на почетната стълбичка. Златният орден стана притежание на Стилияна Николова, а сребърния на  Ева Брезелиева. Въпреки неточностите, Николова получи 31.300 точки, което и беше достанъчно за първото място. Брезалиева бе оценена с 31.100 ( и справедливо сграбчи среброто  в този край. Бронзово отличие за Тахмина Икромова от Узбекистан с 30.950 точки.