Дания на осминафинал след разгром срещу Русия

22-06-2021

Отборът на Дания разгроми с 4:1 състава на Русия на стадион 'Паркен' в Копехаген и завърши на втора позиция в група 'B', класирайки се на 1/8-финалите на Евро 2020. 'Червеният динамит' нямаше спечелена точка преди тази среща, но след убедителния успех и загубата на Финландия от Белгия с 0:2 в другия мач в Санкт Петербург и финишира на второто място, което му гарантира участие във фазата на елиминациите.

Симон Кяер записа 110-и мач с националната фланелка и излезе на четвърто място във вечната ранглиста на Дания след легендарния вратар Петер Шмайхел (129), Денис Ромедал (126) и Йон Дал Томасон (112).

Дания поведе в резултата след далечен удар на Микел Дамсгаард в 38-ата минута на срещата.
След почивката датчаните заиграха по-предпазливо в очакване на грешка на съперника, който им направи страхотен подарък. В 59-ата минута Роман Зобнин върна нескопосано назад към вратаря Сафонов и Юсуф Поулсен се възползва от подаръка, реализирайки за 0:2.

Русия върна едно попадение в 70-ата минута чрез Артьом Дзюба, който бе точен от дузпа, отсъдена за нарушение на Вестергоор срещу Соболев.

Всичко в срещата се реши в 80-ата минута, когато след центриране в наказателното поле футболист на Дания стреля с глава, но ударът му бе отбит от Сафонов, който изби още един шут. Топката попадна в Андреас Кристенсен, който с мощен удар се разписа за 1:3. Две минути по-късно Йоаким Мееле направи резултата 1:4.