16-01-2014
Постигнахме силен пробив във възможностите за нови китайски инвестиции в България, определи президентът Росен Плевнелиев резултатите от държавното си посещение в Китай. Организации от двете страни подписаха седем бизнес договорености на стойност не по-малко от 60 млн. евро.
Китай иска да инвестира в България, посочи президентът. От страната ни зависи да предложи качествени проекти:
„Важни инфраструктурни проекти, каквито са тунелът под връх Шипка, хидроенергийни комплекси, магистрала „Черно море”, в които китайски компании са готови да инвестират, трябва да бъдат добре подготвени от българската администрация,” коментира Плевнелиев
В Пекин и в Шанхай български и китайски компании подписаха седем бизнес споразумения. Бяха договорени сделки в областта на селското стопанство, на търговията с розово масло и продукти, на информационните технологии, на недвижимите имоти, съобщи президентът.
„Вчера и днес се подписаха споразумения, които ще доведат до търговски обмен на стойност не по-малко от 60 милиона евро. Това са сделки, всичките са експортно ориентирани и не става въпрос за внос на китайски стоки и услуги, а обратното - за износ на български стоки и услуги, софтуерни услуги и разработване на дизайн на хотелски стаи. А като стоки - това са продуктите на най-големия производител на оборудване за катерене на стени в Европа, също така износ на розово масло и сделки в областта на недвижимите имоти. Това е буквално 1/5 от търговията България-Шанхай,” констатира изпълнителният директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгени Иванов, пише БНР.
Пред китайските и българските предприемачи на форума Росен Плевнелиев постави акцент върху визията за България като врата за стоки, услуги и инвестиции от Китай за Европа. Той припомни, че през България преминават най-много трансевропейски транспортни коридори, страната ни има най-ниската данъчна тежест в ЕС, стабилна икономика и добре образовани кадри.
„Можем да ви дадем земя, индустриални, зони, производствена база за експорт и реекспорт на европейските пазари“, обърна се Росен Плевнелиев към китайския бизнес и подчерта ползите от споделения дългосрочен подход в партньорството с китайската страна.
Секторът на земеделието и производството на храни е определен като стратегически по време на разговорите на българския държавен глава с китайските ръководители.
„Имаме отлични природни дадености, но взехме поредица от недалновидни решения в земеделието - преди 20 години произвеждахме 20 пъти повече месо и 50 пъти повече консерви за износ. Ако сте произвеждали толкова преди, значи можете да го направите отново“, коментира перспективите пред сектора президентът. Той открои също конкурентните преимущества на България като регионален център в областта на информационните и комуникационните технологии, както и потенциала в областите на машиностроенето, текстилната индустрия, логистиката.
© 2024 BulNews.Net