31-10-2014
Народното събрание отхвърли възможността за оздравяване на КТБ. След повече от пет часа дебати мнозинството в пленарна зала прие решение, от което отпадна предварителният текст, свързан със задължението да се изготвят законови промени, които да задължат БНБ да предложи решение за оздравяване на банката БГНЕС.
Така на практика трябва да бъде спазен сегашният Закон за кредитните институции, според който БНБ задължително трябва да отнеме лиценза на банката, ако окончателният доклад на одиторите потвърди, че собственият капитал на КТБ е отрицателна величина.
Депутатите гласуваха с голямо мнозинство предложението на Менда Стоянова за отпадане на точка трета по проекта за решение, изготвен от бюджетната комисия, който гласеше, че „Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме изменение в Закона за кредитните институции, които задължават БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина, като отчита макроикономическият ефект и ефекта върху държавния бюджет”. Със 151 гласа „за”, 7 въздържали се и нито един „против” спорната точка отпадна от решението.
Решението ГЕРБ да подкрепи отпадането на тази точка дойде, след като от парламентарната трибуна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че до последно се е надявал на сериозен интерес за спасение на банката от страна на инвеститор, но когато е чул какво предлага Оманският фонд, се е убедил, че такъв инвеститор няма.
Така в крайна сметка парламентът гласува решение от три точки. Първата от тях задължава Министерски съвет да подготви и внесе в Народното събрание предложения за изменения в пълно съответствие с правото на ЕС на закони в областта на банковото дело, включително на Закона за БНБ, на Закона за кредитните институции и Закона за гарантиране на влоговете.
Втората точка задължава Народното събрание да приеме законодателни промени, осигуряващи незабавното изплащане на гарантираните депозити при условията на правото на ЕС.
Точка трета препоръча на БНБ да сключи договор с международна фирма с опит в разследването и проследяването на паричните потоци при неплатежоспособност, като целта е да бъдат проследени операциите с активи на банката, извършени от акционери и администратори на банката.
© 2024 BulNews.Net