09-06-2014
Премиерът Пламен Орешарски е разпоредил спиране на работата по газопровода „Южен поток”, докато процедурата не се синхронизира с Брюксел. Това стана ясно след среща на министър-председателят със сенаторите от Конгреса на САЩ Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофър Мърфи.
„Проектът „Южен поток” ще продължи само след като отстраним всички забележки на Брюксел и уточним начина на неговото изпълнение по-нататък”, заяви министър-председателят. На въпрос дали компании, които участват за изграждането на „Южен поток” ще получат санкции и каква ще бъде неустойката, Орешарски обясни, че в момента има запитване от страна на Европейската комисия и в зависимост от консултациите с Брюксел, които предстоят, ще се реши хода на по-нататъшната работа. Орешарски обясни, че не знае дали договорите могат да станат публични, тъй като са между частни компании.
От своя страна, „Газпром” все още отказва да коментира появилата се в българските медии информация за прекратяването на работата по проекта „Южен поток” в България, предаде РИА Новости. „Информация по отношение на България не коментираме”, заяви официалният представител на „Газпром” Сергей Куприянов. „Московский Комсомолец” пише, че по настояване на САЩ и ЕС България прекрати строителството на „Южен поток”. Обаче руската страна не знае нищо за това. По данни на министерството на енергетиката на Русия, ведомството не е получавало никакви уведомления.
Президентът Росен Плевнелиев също проведе среща със сенаторите Джон Маккейн, Рон Джонсън и Кристофът Мърфи. По време на срещата е била обсъдена енергийната сигурност на страни като България от един доставчик на енергоресурси, което изисква повече свързаност на регионално и европейско ниво и диверсификация както на източниците, така и на трасетата за доставка. Президентът потвърди позицията си в подкрепа на изграждането на проекта „Южен поток“, но в синхрон с европейското законодателство и на пазарна основа.
Ивайло Калфин от АБВ определи спирането на проекта „Южен поток” като импровизирано решение, взето след срещата с американските сенатори . Калфин обясни, че „Южен поток” е полезен както за Европа, така и за България. Според Калфин той трябва да бъде направен по европейските правила и трудно може да бъде заменен с внос от газ от САЩ, проучване на шистов газ или друго.
© 2024 BulNews.Net