03-04-2026

Златното съкровище от Румъния, откраднато в Нидерландия миналата година, е било открито, съобщи Диджи 24, като се позовава на нидерландски медии.
Съдебни източници са потвърдили информацията пред румънската медия, посочва БТА. Открити са златният шлем от Коцофенещ (V-IV век пр. н. е.) и две (от три) златни дакийски гривни. Шлемът е леко повреден.
Дакийските златни артефакти от Сармизеджетуса Реджия (втората част на I век пр. н. е.) изчезнаха от музея „Дрентс“ в нидерландския град Асен на 25 януари 2025 г. Експонатите участваха в изложбата 'Дакия! Царството на златото и среброто' (Dacia! Rijk van Goud en zilver), организирана в сътрудничество с Националния исторически музей на Румъния.
След кражбата румънският министър на културата Наталия Интотеро уволни директора на музея Ернест Оберлендер-Търновяну.
Кражбата на съкровища от Румъния предизвика международен шок. По случая бяха арестувани седем души, а трима заподозрени остават в ареста. Правителството на Нидерландия плати 5,7 милиона евро обезщетение за откраднатите румънски златни артефакти.
1 EUR = 1.95583 BGN
© 2026 BulNews.Net