29-01-2014
Президентът Росен Плевнелиев ще предложи на Народното събрание да вземе решение за провеждането на национален референдум, съвместно с предстоящите избори за Европейски парламент през май.
Държавният глава ще предложи национално допитване по въпроси, свързани с мажоритарния избор на част от депутатите, задължителното и електронното гласуване.
В обръщение към нацията, излъчено по БНТ, президентът заяви, че има намерение да се възползва от правото си по закон и да предложи на депутатите произвеждане на референдум, давайки думата на гражданското общество.
Според думите му „българската избирателна система се нуждае от гаранции, че гражданите са представени, за да се върне доверието и да се преодолее апатията на голяма част от избирателите”.
„С проекта за нов Изборен кодекс се предвижда незадължителна преференция в партийните листи. Това предложение не отговаря изцяло на исканията на българските граждани - за мажоритарно начало в изборите,” каза Плевнелиев.
Предложените въпроси за националното допитване са три:
1. Въпрос: Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно?
2. Въпрос: Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?
3. Въпрос: Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?
Държания глава обясни действията си в мотивите, че гражданите държат на мажоритарния характер на избирателната система, а смесената „съчетава предимствата на мажоритарната и пропорционалната и намалява недостатъците им”. Задължителното и електронно гласуване ще повишат избирателната активност и са инструмента, който да противодейства на най-порочните практики – корпоративен, манипулиран, организиран или купен вот.
„През изминалата година много често чувах хората да казват, че искат повече пряка демокрация, а желанието за обществен дебат и промяна на избирателната система отекна силно по време на протестите. Като президент виждам своята задача да работя за това пряката демокрация да заема все по-видимо място в обществения живот,” каза в стъпителните си думи президентът.
„През последните две десетилетия, преди всеки избор, управляващите променяха закона с надежда, че той ще им помогне да спечелят повече места в Народното събрание. Честите промени са показател, че не сме намерили устойчиво решение. Тази нестабилност може да бъде преодоляна чрез произнасянето на суверена за основни принципи и правила на избирателната система. Днес имаме нужда от закон, който отговаря на очакванията на мнозинството от гражданите, а не само на политиците.”
© 2024 BulNews.Net