Давидова спечели първата си победа в биатлона след най-вълнуващия спринт за сезона

25-01-2019

Чехкинята Маркета Давидова спечели първата си победа в Световната купа по биатлон. 22-годишната състезателка триумфира в най-вълнуващия и оспорван спринт от началото на сезона, в който първите четири в крайното класиране се събраха в едва 4.2 секунди.

Давидова направи безгрешна стрелба и завърши надпреварата в Антхолц-Антерселва за 21:40.7 минути. Само на 1.7 сек. от нея остана настоящата и трикратна носителка на Големия кристален глобус Кайса Макарайнен, която сбърка веднъж на стрелбището.

Трета с девет свалени мишени и изоставане от 3.5 сек. завърши Марте Олсбу от Норвегия. Германката Лаура Далмайер завърши състезанието без грешка, но остана четвърта с пасив от 4.2 сек.

Двукратната олимпийска и седемкратна световна шампионка беше последната, която застрашаваше победата на Давидова. 25-годишната германка излезе първа след втората стрелба, като авансът й пред чехкинята беше 7.7 сек.

Далмайер обаче изчерпа физическите си сили и загуби преднината си по последната обиколка. След финала тя беше изключително изтощена и се срина на пистата. Наложи се хора от германския щаб да й помогнат да се изправи и да напусне стадиона.

В състезанието участваха три български биатлонистки. Най-добре се представи Десислава Стоянова, която допусна две грешки в стрелбата и изостана с 2:13.6 мин. от Давидова.

В генералното класиране за Световната купа след 13 от 26-те състезания води Вирер с 532 точки. Витоци е втора с 520 точки, следвана от Паулина Фялкова с 460, Кузмина с 445 и Олсбу с 434.