България е в пояс на значително затопляне, сочат ГИС карти

20-02-2020

Балканите и в частност България попадат в пояс на  значително затопляне, според климатичните карти, базирани на ГИС платформа и публикувани от Европейската агенция по околна среда (ЕАОС).

Очакваните прояви на климатичните промени ще се изразяват в повишаване на температурите, по-меки зими, придружени с намалено количество валежи, все по-голям риск от засушавания и продължителни горещи вълни.

Интерактивните ГИС карти са част от приложението „Влиянието на климатичните промени в Европа” и са базирани на ЕСРИ ГИС платформа. Те дават възможност на правителствата и гражданите да проследяват текущите и очаквани ефекти от промените в климата върху основните природно-географски региони в Европа, съобщиха от ЕСРИ България.

Приложението представя как до края на 21 век и дори след това Европа ще бъде засегната от екстремни климатични събития като суша, наводнения, горски пожари, покачване на морското равнище, в случай че глобалното повишаване на температурата не бъде задържано под 2°C.
Картите в приложението са изготвени въз основа на различни климатични модели и сценарии за нивата на парниковите газове и дават конкретен географски контекст на данните от най-всеобхватната екологична оценка на Европа за последните 5 години – доклада „Околната среда в Европа — състояние и перспективи 2020 г.”.

Сред най-чувствителните региони на континента са Централна Европа, Иберийския полуостров, Скандинавия, Бретан и Венеция. Дори при най-оптимистичните сценарии за изменение на климата, много от крайбрежните райони и най-вече гъсто населените части на Северна Европа се оказват застрашени от повишаване на морското равнище.

Изменението на климата ще доведе също така и до по-продължителни и силни засушавания в Южна Европа, както и до увеличаване честотата на горските пожари в централната и южна част на континента.

Не само Холандия, но източният бряг на Обединеното кралство и крайбрежните райони на Дания и Швеция се очаква да бъдат силно засегнати от повишаващото се морско равнище. В риск се оказват и крайбрежията на Южна и Западна Франция и Североизточна Италия.
ЕАОС прогнозира, че при поддържане на високи нива на парникови газове честотата на наводненията във Венеция ще се увеличи повече от 100 пъти, а лондонските квартали Хамърсмит и Фулъм ще са сред основните рискови зони от наводнения в Англия до 2071 година.

 

viber


Обменни курсове на БНБ за днес 25-04-2024

  • euro 1 EUR = 1.95583 BGN
  • usd 1 USD = 1.83027 BGN
  • gbp 1 GBP = 2.27568 BGN
  • chf 1 CHF = 2.00105 BGN



BulNews.net - Новините от България и света - факти и събития.

© 2024 BulNews.Net